Past Winners

VWS Writing Competition Winners

15th Annual – 2016

FICTION   Judge: Julie Paul

1st prize: Debra Henry
2nd prize: Judy Millar
3rd prize: Liz Walker

POETRY    Judge: Yvonne Blomer

1st prize: Matthew Gallagher
2nd prize: Judy Millar
3rd prize: Kelly Madden 

CREATIVE NON-FICTION    Judge: Myrtle Siebert

1st prize: Cathy Korpela
2nd prize: Trish Brook
3rd prize: Maureen Magee

*

14th Annual – 2015

FICTION   Judge: Jeanne Iribarne

1st prize: Sarah Pollard for Lives for Sale
2nd prize: Katrin Horowitz for The Box/ A Love Story
3rd prize: Debra Henry for On the Road to Anywhere

POETRY    Judge: Arlene Paré

1st prize: John G. Smith for Departures
2nd prize: Jill Talbot for Love in Infant Monkeys
3rd prize: Kyla Pawlyshyn for Hills at Dusk

CREATIVE NON-FICTION    Judge: Christine Kirchner

1st prize: Tom Gurgal for I Lied to the Dalai Lama
2nd prize: Judy Millar for Snoopy and Me and the King of Burundi
3rd prize: Lachlan Ross for The Seaside Swings

*

13th Annual – 2014

POETRY Judge: Alisa Gordaneer

1st Prize: Judith Castle – for Swimming to Russia
2nd Prize: Linda K Thompson – for Stawamus Chief
3rd Prize: Judy McIlmoyl – for Parables

FICTION Judge: Erin Fisher

1st Prize: Vic Parsons – for Fabricio’s Bridge
2nd Prize: Judith Castle – for The Bracelet
3rd Prize: Derek Peach – for Advent Calendar

CREATIVE NON-FICTION Judge: Frances Backhouse

1st Prize: Lara Reynolds – for Delicate Things
2nd Prize: Jean Oliver – for All the Way to China
3rd Prize: Dennis J Murphy – for The Men of Steel

*

12th Annual – 2013

POETRY        Judge: Dvora Levin

1st Prize: Kyle Kushnir for Low Tide
2nd Prize: Marlene Grand Maitre for The Other Storm
3rd Prize: Daniel Scott for Tenacious

FICTION            Judge: Kathleen Pearson

1st Prize: Judy Burgess for Cougar Bait
2nd Prize: John Paterson for Christmas Morning
3rd Prize: E.C. Nahne for Technology

CREATIVE NON-FICTION           Judge: Jack Knox

1st Prize: Jenny Vester for How to Break an Old Man’s Heart
2nd Prize: Christine Henry for Falling Into Snow
3rd Prize: Barbara Black for Que vive el toro

*

11th Annual – 2012

POETRY

First place: Susan Braley
Second place: Judith Castle
Third Place: Linda K. Thompson

FICTION

First place: Judy Burgess
Second place: Trish Brooke

CREATIVE NON-FICTION

First place: Michael McGovern
Second place: Kathryn McAllister
Third Place: Laura Seabury Smith

*

10th Annual – 2011

POETRY

First place: Ulrike Narwani
Second place: Derek Peach
Third place: Lee Danielle Hubbard

FICTION

First place: Diana Jones
Second place: Judy Burgess
Third place: Judy Burgess

CREATIVE NON-FICTION

First Place: C.J. Van Elslande
Second Place: Valerie Warder
Third Place: Laura Seabury Smith